Ali Erbaş'ın makam aracına Suudi Arabistan kaynaklı destek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 16 milyon liraya aldığı yeni Audi makam aracıyla gündeme gelmişti. Ancak daha sonra Suudi Arabistan'dan tahsis edilen Amerikan malı GMC marka SUV tipi bir makam aracının da Erbaş'ın hac ve umre seyahatlerinde kullanıldığı ortaya çıktı.

Ali Erbaş'ın makam aracına Suudi Arabistan kaynaklı destek

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın 16 milyon liraya alınan yeni Audi makam aracıyla gündeme gelmesinin ardından bir başka makam aracının da Suudi Arabistan'dan çıktığı ortaya çıktı. Erbaş'ın hac ve umre seyahatlerinde kullanması için Amerikan malı General Motors (GMC) marka SUV tipi bir makam aracının tahsis edildiği öğrenildi.

Değeri 15 milyon 725 bin lira olan yeni Audi A8'in yanı sıra Diyanet'in envanterinde 2 Mercedes, 1 zırhlı Mercedes, 1 Mercedes Vito, 1 kırmızı TOGG ve diğer çeşitli markalarda toplam 6 makam aracı bulunuyor. Bununla birlikte, Suudi Arabistan'da kullanılan beyaz renkli GMC marka aynı tip aracın yerine yenilenerek alınan bu SUV tipi araç, Mekke'deki Din Hizmetleri Ataşeliği'nde muhafaza ediliyor ve Ali Erbaş Suudi Arabistan'a gittiğinde kendisine tahsis ediliyor.

Ali Erbaş'ın yaklaşık 16 milyon liraya yeni araç kiralanmasına karşı tepkiler sürerken, her hutbesinde israftan kaçınılmasını isteyen Erbaş'a yönelik eleştiriler de artıyor. Bu durum, kamuoyunda tartışma yaratırken, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın harcamaları ve araç kullanımıyla ilgili daha fazla transparans isteniyor.