CHP'li vekiller, yeni müfredata tepki göstermek için bakanlığa yürüdü

CHP milletvekilleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredatına karşı tepki göstermek için Meclis'ten MEB binası önüne yürüdü. CHP Grup Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, e-Devlet üzerinden müfredatla ilgili görüşlerin alınmasına tepki göstererek, Yeni müfredatla insanların fişlenmesi mi amaçlanıyor? dedi.

CHP'li vekiller, yeni müfredata tepki göstermek için bakanlığa yürüdü

CHP milletvekilleri, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni müfredatına karşı tepkilerini göstermek amacıyla Meclis'ten MEB binası önüne yürüdü. CHP Grup Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, müfredatla ilgili görüşlerin e-Devlet üzerinden alınmasına ilişkin "Yeni müfredatla birlikte insanların fişlenmesi mi amaçlanıyor?" şeklinde ifadeler kullandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Suat Özçağdaş, CHP Grup Başkanvekili Murat Emir ve CHP milletvekilleri, bugün TBMM'den yürüyerek Milli Eğitim Bakanlığı'na gittiler.

Bakanlık önünde yapılan açıklamada CHP Grup Başkanvekili Murat Emir, "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" adı altında Türkiye'ye dayatılan, kapalı kapılar ardında hazırlanan ve kendi ideolojik saplantılara hizmet edecek olan bu eğitim modelini reddettiklerini belirtti.

"Asıl Maksat Dinsel Eğitime Bağlamaktı"

Emir, "Çocuklarımızın ihtiyacı bilimse, laik ve çağdaş eğitimdir. Oysa geldikleri günden beri her gelen milli eğitim bakanı, milli eğitimi yapboz tahtasına çevirdi ve her gelenin asıl maksadı milli eğitimi milli karakterden uzaklaştırıp, dinsel ve özellikle de gerici düşüncülere bağlamaktı." dedi.

"Eğitim Piyasallaştırıldı"

Suat Özçağdaş ise, "Eğitim niteliksizleştirildi, piyasalaştırıldı ve dinselleştirildi. Tüm bu sürecin sonunda, artık çocuklarımız geleceğini yurtdışında aramaktadır, aileler özel okullara sığınmaktadır. Özel okulların da ekonomik koşullar nedeniyle ücretlerin karşılanmadığından aileler büyük zorluklar çekmektedir." ifadelerini kullandı.

Özçağdaş, "Türkiye Yüzyılı" gibi bir partinin seçim sloganı olarak kullandığı ibarelerin milli eğitim gibi temel bir alanın başlığı haline getirilmesinin parti-devleti anlayışının dayatılması olduğunu belirtti.

"Eğitimin Temel Sorunu Yusuf Tekin ve Liyakatsiz Kadrolar"

Eğitimin bir insan hakkı olduğunu ve her çocuğun nitelikli eğitime ulaşmasının devletin en temel sorumluluklarından olduğunu vurgulayan Özçağdaş, "Anayasanın laiklik ilkesinin düpedüz hedef alındığı bu programı tümden reddediyoruz. Bunu sadece iktidar adayı bir muhalefet partisi olarak değil, toplumun tüm kesimlerini temsil etme gayretinde olan bir yaklaşımla tüm yurttaşlarımız, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve geleceğimiz olan çocuklarımız adına yapıyoruz. Bu yaşadıklarımız bize göstermektedir ki eğitim Türkiye’nin beka sorunudur ve eğitimin temel sorunu da Milli Eğitim Bakanlığı koltuğunu işgal eden Yusuf Tekin ve liyakatsiz kadrolarıdır." şeklinde konuştu.

"Amaç İnsanları Mı Fişlemek?"

Özçağdaş, yeni müfredat programı hakkında görüş alınmasında, E-Devlet aracılığıyla olduğuna dikkat çekerek, "Amaç milletten görüş almak