Google, Play Store dışında yüklenmiş olan APK dosyalarını tarayacak sistemi duyurdu..

Bu sayede Google yapay destekli bu sistem sayesinde, Android telefonların güvenliğini artırmayı hedefliyor.

Google, Play Store dışında yüklenmiş olan APK dosyalarını tarayacak sistemi duyurdu..

Google, Play Protect'e Android uygulamalarının gerçek zamanlı taranma özelliğini ekledi. Şirkete göre artık kötü amaçlı yazılımların kullanıcıların mobil cihazlarına sızması daha zor olacak.

Play Protect, istenmeyen veya kötü amaçlı yazılımları tespit etmek için işletim sisteminde yerleşik olarak bulunan bir platform ve günde 125 milyara kadar tarama gerçekleştiriyor. Koruma sistemi, Google Play Store'dan indirilen uygulamaların yanı sıra üçüncü taraf kaynaklardan indirilen APK dosyalarını da kontrol edecek.

www-donanimhaber.webp

UYGULAMAYI TARA VE UYGULAMAYI YÜKLEME DİYE İKİ SEÇENEK BULUNACAK

Bundan böyle Play Protect, üçüncü taraf marketlerden yüklenmeye çalışılan uygulamaları tarayacak ve şüpheli bir şey tespit ederse, kullanıcıyı bu konuda bilgilendirerek uygulamanın yüklenmesini engelleyecek. Google, tarama motoru arayüzünün ekran görüntülerini bile yayınladı ve görüntülere bakılacak olursa, kullanıcının yalnızca iki seçeneği olacak: "Uygulamayı tara" veya "Uygulamayı yükleme".

Tarama tamamlandıktan sonra ise Google, o uygulamanın neden yüklenmediğine dair bir neden sunacak. Yeni güvenlik özelliği şu anda Hindistan'da kullanıma sunuluyor ve diğer ülkelerde de kademeli olarak yayınlanacak.