Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları

Çocuk sahibi olmak isteyenler koruyucu aile nasıl olunur sorusunu da buna bağlı olarak merak etmektedir.

Koruyucu Aile Nasıl Olunur, Başvuru Şartları ve Koşulları

Çocuk sahibi olmak isteyenler koruyucu aile nasıl olunur sorusunu da buna bağlı olarak merak etmektedir. Koruyucu aile olmak nasıl olur, koruyucu aile şartları nelerdir gibi daha birden fazla sorunun cevabını bu yazımızda ele alacağız. Koruyucu aile olmak isterseniz bu yazımızın devamını okuyunuz.

0-18 yaş yaş aralığında gelişmekte olan kişilerin aynı zamanda fiziksel gelişimlerinin yanı sıra aynı zamanda da manevi gelişimlerini de ön planda tutar. Burada devlet açısından aile ve çocuğa destek verilmektedir. Aynı zamanda kurum ortamında yetişmek yerine gelişimleri açısından aile ortamında yetişmesi daha iyidir.

Koruyucu Aile Olma Şartları

Koruyucu aile olmak isteyenler aynı zamanda koruyucu aile olma şartlarını da merak etmektedir. Koruyucu aile olma şartları aşağıdaki gibidir;

  • Ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
  • Türkiye içerisinde yaşıyor olmak
  • En az 25 yaşında en fazla 65 yaşında olmak
  • Eğitim düzeyi açısından en düşük olarak da ilkokul mezunu olmak
  • Gelir düzeyinin belli bir seviyede olması
  • Bakılacak kişinin ailesi olmaması
  • Evli veya bekar olma şartı bulunmaması
  • Hoşgörülü olmak
  • Çocuklu ya da çocuksuz olma şartı bulunmamaktadır

Koruyucu Aile Olma 2022 Başvurusu

Kişinin koruyucu aile olabilmesi için öncelikle başvuru yapması gerekmektedir. 2022 yılı olarak koruyucu aile olmak için birden fazla farklı yolla yapılabiliyor. Burada ki tüm koşulları yerine getiren kişiler aynı zamanda da ikamet ettikleri yerdeki Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlüğüne gittikten sonra burada form doldurarak başvuru yapabilir.

İnternet üzerinden koruyucuailevecalisma.gov.tr internet sitesi üzerinden müracaat edebilmektedir. Aynı zamanda bu kişilerin de e-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapabilme şansı da bulunuyor.

Burada aynı zamanda başvuru yapmak isteyen kişilerin aynı zamanda buradaki tüm şartlara uyması ve aynı zamanda da istenen belgeleri eksiksiz bir şekilde temin etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde koruyucu aile olamaktadır.

Koruyucu aile başvurusu yapmak isteyenler öncelikle Aile Sosyal Politikalar bakanlığı il müdürlüğünden nasıl koruyucu aile olunur sorusunun cevabını detaylı olarak bulabilir.