Ukrayna lideri Zelenski'den NATO'ya kritik çağrı!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, NATO'ya resmi başvuruda bulunduklarını açıkladı. Rusya'nın işgaline karşı NATO'dan destek talep eden Zelenski, Putin ile uzlaşamadıklarını dile getirdi.

Ukrayna lideri Zelenski'den NATO'ya kritik çağrı!

Kısa bir süre önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin dört Ukrayna bölgesini ilhak etme kararını basına bildirdi. Konuya ilişkin Moskova'da anlaşmalar imzalanırken; Ukrayna'dan cevap gecikmedi! Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Oleksandroviç Zelenski, NATO'ya kritik bir çağrıda bulundu. Zelenski'nin o açıklamaları dünya basınında yankı uyandırdı. İşte detaylar...

Ukrayna, NATO'ya hızlı başvuruda bulundu

Zelenski tarafından yapılan açıklamaya göre Ukrayna yönetimi, NATO'ya girmek için hızlı bir başvuru imzaladı. Putin önderliğinde Kremlin'de gerçekleştirilen imza töreninden yalnızca dakikalar sonra Zelenski, NATO'ya çağrıda bulunduğu bir video çekti ve ülkelerine acil destek talep etti. "Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu imzalayarak kararlı bir adım atıyoruz," diyen lider, dikkatleri üzerinde topladı.

Ukrayna lideri Zelenski, Allianz standartları ile uyumluluğu zaten gösterdiklerini ifade etti. Zelenski'nin konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde oldu: "Ukrayna için gerçekler, savaş alanında ve etkileşimimizin tüm yönlerinde kendini gösteriyor. Biz birbirimize güveniyoruz, birbirimize yardım ediyoruz ve birbirimizi koruyoruz. Bu bir ittifaktır."

Kabul edilip edilmeyecekleri belli değil

Ukrayna, NATO'ya katılmak için başvuruda bulundu. Fakat NATO üyelerinin bu başvuru için hemfikir olup olmayacağı şu an için bir merak konusu. Bilindiği üzere bir ülkenin, askeri ittifaka katılması için tüm NATO üyesi ülkelerin kabul etmesi gerekliliği bulunmaktadır.

Genel itibarıyla NATO'ya katılmanın ön koşulu, adayın uluslararası çatışmalara ve sınırlar üzerindeki anlaşmazlıklara karışmaması olarak bilinmektedir. Ukrayna'nın 24 Şubat tarihinde Rusya tarafından işgal edilmeye başlanması, bu şartı sekteye uğratabilir. Fakat yine de son karar NATO üyelerinde olacaktır.

"Putin ile müzakere edemiyoruz!"

Ukrayna lideri Zelenski, Putin ile müzakere etmekte büyük bir güçlük çektiklerini ifade etti. Zelenski'nin konuya ilişkin verdiği son ifadeler şu şekilde oldu:

"Ukrayna müzakere çabalarının öncüsüydü ve olmaya da devam edecek. Rusya'ya her zaman eşit, dürüst, onurlu ve adil şartlarda bir arada yaşamayı teklif eden devletimizdi. Rusya Devlet Başkanı ile bunun imkansız olduğu açık. Onur ve dürüstlüğün ne olduğunu bilmiyor. Bu nedenle, Rusya ile diyaloğa hazırız. Ancak başka bir Rusya Devlet Başkanı ile. Gerçekte elde ettiğimiz her şeyi yasal olarak belgelemeliyiz. Ukrayna'da demokrasinin kaderi tiranlıkla karşı karşıya kalınarak belirlenir. Devlet sınırlarımızın gücüyle, tüm Avrupa devletlerinin sınırlarının gücünü burada güvence altına alabiliriz. Başka hiç kimsenin kıtamıza savaşı geri getirmeye cesaret edemeyeceğini garanti edebiliriz."