Adalet Bakanlığı duyurdu! 700 icra katibi alımı yapılacak

Adalet Bakanlığı 700 icra katibi alımı gerçekleştiriyor. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre en az lise mezunu çok sayıda kişiye iş imkanı sağlanacak. İşte başvuru şartları ve müracaat sürecine dair detaylar...

Adalet Bakanlığı duyurdu! 700 icra katibi alımı yapılacak

İcra dairelerinde görev yapmak üzere tam 700 personel alım süreci başlatıldı! İlanı duyan vatandaşlar icra katibi olabilmenin yollarını araştırıyor. Başvuru koşullarını sağlayıp sağlamadığı ve nasıl başvuru yapılacağı konuları sıklıkla araştırılmaya başlandı. Devlet memurları Kanunu’nun 4/B kapsamında sürdürülen kamu personel alımı için merak ettiğiniz detaylar haberimizde sizlere iletilmiştir.

İcra Katibi Olmak için İstenen Genel Şartlar

Lisans mezunları için 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında KPSSP3, önlisans mezunu olanlar için 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavının KPSP93 puan türünden ve ortaöğretim mezunu olanlar için 2022 yılı Kamu Personel Seçme Sınavında (KPSS-2022) P-94 puan türünden en az 70 puan alanlar başvurabilecektir.

T.C. vatandaşlığı olunması zorunluluğu vardır.

2022/11/24/adalet-4.jpg

01.01.2023 gününde 36 yaşından gün alınmamış olunmalıdır.

Güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılması sonucu olumlu dönüş alınmalıdır.

Kamu hakları mahrumiyetini söz konusu olmaması şartı vardır.

En az lise mezunu olmak.

Öğretim yoluyla verilen daktilo ya da bilgisayar dersini başarıyla tamamlamış olup bunu belgelemek. Başvuru tarihinde MEB onaylı veya kamu kurumu ve kuruluşlarınca düzenlenen kurslardan alınan daktilo ya da bilgisayar sertifikasına sahip olunması gerekmektedir.

2023/01/30/adalet.jpg

Başvuru İşlemleri için Ne Yapılmalı?

Başvurular, birçok kurum tarafından sürdürüldüğü gibi e-Devlet sisteminden yapılacaktır. Başvurular henüz alınmıyor. Kabul tarihi için 25 Nisan 2023 günü olarak bildirim yapılmıştır. 11 Mayıs 2023 günü ise başvuruların kabule dileceği son gün olarak belirlenmiştir. Son günün dahilinde saat 23:59’a kadar gelen müracaatların kabul edileceği bildirilmiştir.

Başvuru yapılmaya başlamadan önce e-Devlet üzerinde mezuniyet bilgileri kontrol edilmelidir. İlgili bilgilerin doğru bir şekilde işlenmediği tespit edilen adayların başvuru sırasında mağduriyet yaşamamaları için e-Devlet üzerinde doğru şekilde bulunmayan mezuniyet bilgilerini, mezun oldukları eğitim kurumundan güncelleştirmeleri gerekmektedir.