Kredi kartı kullanıcıları dikkat! 24 saat içinde kesinlikle başvurun

Kredi kartı kullanıcıları için kritik bir uyarı geçildi. Uzmanlardan gelen açıklamaya göre internette dolandırıcılık ya da kart hırsızlığı durumlarıyla karşı karşıya kalan kişiler 24 saat içinde bankaya müracaat etmeli.

Kredi kartı kullanıcıları dikkat! 24 saat içinde kesinlikle başvurun

Kredi kartı kullanıcıları dikkat... 24 saat içinde mutlaka başvurmanız gerekiyor! Aksi takdirde başınıza büyük sıkıntılar gelebilir...

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen online alışveriş için uzmanlardan uyarı geldi. Kredi kartı kullan kişilerin dikkat etmesi gerekenler anlatılırken, kaybedilen paranın 24 saat içinde kurtarılabileceği belirtildi. Nasıl mı? İşte detaylar…

AA’da ye alan habere göre; Teknolojinin gelişmesi ile beraber internet kullanımı yaygınlaştı ve birçok kişi işlerini artık internet üzerinden halletmeye başladı. İnternetin en çok tercih edildiği alan ise şüphesiz ki alışverişler oldu. Milyonlarca kişi internet alış verişine yönelirken, dolandırıcılık haberleri de artmaya başladı. Uzmanlar kredi kartı kullananları bu hataları yapmamaları konusunda uyardı.

Kredi kartı kullanan herkesi ilgilendiriyor

Alışverişini internet üzerinden yapan vatandaşlar için uyarı geldi. Uzmanlar e-ticaret sayfalarından alışveriş yapılırken kesinlikle fiziksel kredi kartı yerine sanal kredi kartı kullanılmasını önerdi. Öte yandan kredi kartlarından usulsüz çekilen paraların 24 saat içinde kurtarabileceğinin altını çizdiler.

Tüketicilere, Siber Güvenlik Merkezi Müdüründen milyonlarca kişiyi ilgilendiren "internet alışverişinde sanal kart kullanın" önerisi geldi. Doç. Dr. Ahmet Ali Süzen, internet üzerinden yapılan alışverişlerde fiziksel kredi kartının online alışverişlere kapatılması onların yerine sanal kartların kullanılmasının daha güvenli olacağını belirtti. Süzen, "Fiziki kartı internete kapattıktan sonra sanal kart üzerinden alışveriş yapmak gerekiyor. Mobil uygulamalardan basit şekilde sanal kart oluşturabiliyor. Ayrıca sanal kart oluşturmak da yeterli değil. Sanal kartın limiti, alışveriş miktarı kadar olacak şekilde ayarlanırsa herhangi bir sıkıntıyla karşı karşıya kalınmayacaktır." ifadelerini kullandı.

24 saat içinde bankaya başvurmak gerekiyor

Ahmet Ali Süzen, kredi kartlarından usulsüz çekilen paraların 24 saat içinde kurtarabileceğine dikkat çekerek, "Örneğin kredi kartınız çalınabilir, internet sayfaları üzerinden dolandırılabilirsiniz. 24 saat içerisinde bankaya başvurulursa, ne kadar çekim yapılırsa yapılsın kart sahibi sadece 150 lirasından sorumlu tutuluyor. Geri kalan harcamaları banka karşılamak zorunda. Kanun gereği 24 saati aşan işlemlerde tüm sorumluluk kart sahibine ait oluyor." Dedi.