TCMB'den kredi kartlarına yönelik büyük değişiklik planı

TCMB, enflasyonu azaltmak ve parasal sıkılaştırmayı daha etkin bir şekilde uygulamak için kartlı işlemlere kısıtlamalar getirmeye hazırlanıyor.

TCMB'den kredi kartlarına yönelik büyük değişiklik planı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyonu düşürmek ve parasal sıkılaşma sürecini daha etkili bir şekilde yürütmek amacıyla kartlı işlemlere yönelik kısıtlama adımları atmaya hazırlanıyor.

Nisan ayında kredi kartı nakit avans işlemlerine uygulanan faiz tutarlarını artıran TCMB, ardından kredi kartı akdi faizlerinde referans oranını değiştirerek faiz artışına gitmişti. Ancak bu adımların yetersiz kalması ve kredi kartı kullanım oranlarının kontrolsüz bir şekilde artması nedeniyle daha radikal çözüm adımları atılması gerektiği düşünülüyor.

Bu çerçevede, TCMB'nin yeni yol haritasına göre şu önlemler alınacak:

TAKSİT UYGULAMASI KISITLANACAK

Nakit avans işlemlerine yönelik taksit sınırını 12 aydan 3 aya düşüren bankaların, ilerleyen süreçte talimat doğrultusunda taksitli işlemlerini askıya alacağı konuşulmakta. İlk aşamada tamamen sonlandırılmayacak olsa da, birçok taksitli alışveriş için vade işlemleri kısıtlanacak ve taksit vadeleri arasındaki ödeme farkları artış gösterecek. Bu uygulama ile vatandaşların taksitli tüketime olan ilgisinin azaltılması planlanıyor.

KART LİMİTLERİ DEĞİŞTİRİLECEK

BDDK’nın mevzuatına rağmen çok sayıda banka, düşük gelirli müşterilerine dahi yüksek limitler sunmaya devam ediyor. Türkiye’de kredi kartı limitleri ile aylık gelir arasındaki bağlantının tamamen kopması üzerine yeni bir çalışma yürütülürken, birçok bankanın sağlıksız limiti bulunan müşterileri için kısıtlamaya gideceği öğrenildi.

FAİZ ORANLARI YENİDEN GÜNCELLENECEK

Kredi kartı faiz oranları, TCMB tarafından yayınlanan tebliğ ile politika faizi artışlarından bağımsız hale getirilirken, belirlenen referans oran Nisan ayında yukarı yönlü güncellenmişti. Halihazırda 4.25 olarak belirlenen kredi kartı akdi faizleri, mevcut ekonomik verilerin beklenen gelişmeyi sağlamaması halinde yeniden yükseltilecek.

ASGARİ ÖDEME TUTARLARI DEĞİŞTİRİLEBİLİR

Pandemi nedeniyle yüzde 20’ye kadar düşürülen kredi kartı asgari ödeme tutarları, yeniden eski seviyelerine çekilebilir.

Milyonlarca vatandaşın Türkiye’deki yüksek enflasyon nedeniyle kredi kartlarına ‘takla attırdığı’ ve bu nedenle yalnızca asgari ödeme tutarlarını yatırdığını tespit eden ekonomi yönetimi, asgari ödeme tutarlarında büyük çaplı bir değişikliğe gitmeyi tartışıyor.