Çevre Bakanlığı 3297 Personel Alımında Kritik Şartlar ve Kılavuz Bilgisi!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'ndan gelen duyuru sonrasında 3297 personel alımına ilişkin bilgiler paylaşıldı. Personel alımında şartları karşılamak isteyenler için kılavuz yayınlandı mı? Alımlarda KPSS puanının önemli olup olmadığı soruluyor. Personel alımı için sınav şartı var mı?

Çevre Bakanlığı 3297 Personel Alımında Kritik Şartlar ve Kılavuz Bilgisi!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı personel aımı yapacak. Çevre Bakanlığı bünyesindeki personel eksikliğini karşılamak üzere farklı alanlarda sözleşmeli personel alımı yapacak. Bu kapsamda ilan bekleyen binlerce adaya müjde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'dan geldi. Bakanın açıklamasında 3297 personel alımının şartları ve kılavuz bilgileri de yanıt buluyor. KPSS sınav şartının olup olmadığı da sorulmakta. Öte yandan KPSS sınav şartı ve ise kılavuzun önemi büyük. İşte bu noktada bakanlık personel alımına ilişkin bilinmeyenler de paylaşıldı.

3 Bin 297 Personel Alımı Yapılacak!

Bakan Murat Kurum yaptığı açıklamada çeşitli Branşlarda 3 bin 297 personel alımı yapılacağını açıkladı. Yaptığı açıklamada Bakanlık ve ilgili bağlı kuruluşlarına istihdam sağlanacağı açıklandı. Bakan Kurum açıklamasında şöyle dedi;

2021 yılında Bakanlığımızın ve belediyelerimizin teknik şartnamelerinde yaptığımız değişiklikle genç istihdam seferberliğimizi başlattık. Geçtiğimiz süre zarfında, 25 bin gencimiz bu proje kapsamında göreve başladı. 2023 yılı hedefimizi 50 bine ve daha da üzerine yükseltmiş durumdayız. Tabi buradan bir müjdeyi de gençlerimize vermek istiyorum: Bakanlığımız ile bağlı ve ilgili kuruluşlarına merkezi yerleştirme sistemi ile çeşitli branşlarda toplam 3 bin 297 personel istihdamı için çalışmalarımızı tamamladık, alım işlemlerimizi başlatıyoruz.

Hangi Kadrolarda Atama Yapılacak?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesine alımı yapılacak kontenjanlar henüz açıklanmadı. Ancak yukarıdaki açıklamada da göreceğiniz gibi çeşitli pozisyonlarda alım yapılcağı bildirilmektedir. Buna göre alımlar;

Destek Personeli ( Temizlik personeli ),

Büro Personeli,

Avukat,

Şehir Plancısı,

Mühendis,

Tekniker,

Teknisyen,

gibi kadrolarda personel alımı beklenmektedir.

Mülakatsız Personel Alımı Yapılacak!

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı personel alımı için adaylara herhangi bir Mülakat yapmayacak. Bakanın yukarıda da yapmış olduğu açıklamada da göreceğiniz gibi alımlar " Merkezi Yerleştirme Sistemi İle " yer almaktadır. Buna göre başvurular ÖSYM üzerinden yapılacak olup herhangi bir Mülakat yapılmaksızın personel alımı yapılacak.

Adaylardan Aranan Nitelikler Nelerdir?

Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı personel alımında genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacak. Bu kapsamda " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacak.

KPSS Şartı Aranacak Mı?

Çevre Bakanlığı alımları için adaylardan KPSS şartı aranacak. Bu kapsamda 2022 Yılı KPSS puanı geçerli olacaktır. Lise mezunu alım yapılırsa 2020 yılı KPSS puanları ele alınacaktır.

İLK KILAVUZ YAYIMLANDI! KPSS 2022/10 İle 88 Personel Alımı Yapılacak!

Bakanın açıklamasından sonra ÖSYM'den 11 Kasım 2022 tarihi ile gelmiş olan açıklama ile Çevre Bakanlığı KPSS 2022/10 kapsamında 88 Sözleşmeli Mühendis alımı gerçekleştirilecektir. Başvurular 11 Kasım 2022 tarihi ile başlamış olup en geç 17 kasım 2022 tarihine kadar yapılacaktır. İlan hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.