Diyanet İşleri Başkanlığı en az lise mezunu 6200 personel alımı yapıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımları çok yakında resmen açılacak. Toplamda 6200 kişinin işe alınacağı ilanda en az lise mezunu olan vatandaşlar başvuruda bulunabilecek.

Diyanet İşleri Başkanlığı en az lise mezunu 6200 personel alımı yapıyor

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı ilanı yayımlandı. Az önce 22 Aralık 2022 tarihi ile yayımlanmış olan personel alımı ilanına göre Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere Diyanet İşleri Başkanlığı ilanı yayımlandı. Diyanet İşleri Başkanlığı Taşra teşkilatındaki eksikliği gidermek üzere 4/B kapsamında istihdam edilmek üzere KPSS puanı ile en az lise mezunu adaylar içerisinden 6200 Personel Alımı Yapılacak. Kadın Erkek adaylardan başvuru alınacak.

6200 Personel Alımı Yapılacak!

Diyanet İşleri Başkanlığı yayımladığı ilan ile farklı alanlarda olmak üzere 6200 Personel alacak. Bu kapsamda,

  • KKÖ ( Kur’an Kursu Öğreticisi ) 1300 Personel,
  • İH ( İmam-Hatip ) 4600 Personel,
  • MK ( MüezzinKayyım ) 300 Personel,

Mezuniyet ve Alana Göre Kontenjan Dağılımı Nedir?

klskl.pnglsklsksl.png

Başvuru Şartları Ne Olacak?

Diyanet personel alımında adaylardan genel olarak 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartlar aranacaktır. Buna göre " Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, Kamu haklarından mahrum olmamak, Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak, Yapılacak güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından olumlu sonuç alabilmek, Herhangi bir suç hükümlülüğü olmamak, Erkek adaylar için askerliğini yapmış veya askerlik ile ilgisi olmamak" gibi şartlar aranacak.

Ayrıca Adaylardan,

Hafız olmak (+Hafız kontenjan gruplarına başvuran adaylar için),

Halen Başkanlığımız teşkilatında personel alımı yapılacak unvanlarda kadrolu veya sözleşmeli olarak çalışıyor olmamak,

- Adaylar sadece bir unvan grubu için sınava müracaat edebilecektir.

- Sözleşmeli bir pozisyonda görev yapmakta iken Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esasların Ek 1 inci maddesinde istisna edilenler hariç olmak üzere, sözleşmenin feshi sebebiyle görevinden ayrılanlardan sözleşmelerinin fesih tarihinden itibaren 1 (bir) yıl geçmeyenlerin müracaatları kabul edilmeyecektir. Bu hususun sonradan anlaşılması halinde yerleştirmeleri yapılmış olsa dahi sözleşmeleri iptal edilecektir.

KPSS Şartı Nedir?

Diyanet Personel alımları en az Lise mezunu adaylardan yapılmakta olup adaylardan 2022 yılında yapılmış olan Kamu Personeli Seçme Sınavından Lise için KPSSP122, Ön Lisans için KPSSP123 ve Lisans mezunları için KPSSP124 puan türünden en az 50 puan almış olmak şartı aranacaktır.

Eğiti Şartı Nedir?

Adayların başvuru yapabilmeleri için yukarıda tabloda belirtilen alanlarda eğitimini tamamlamış olmaları gereklidir.

Sözlü Sınav Yapılacak!

Söz konusu alımlarda KPSS Puanı sırası ele alınarak kadro sayısının 3 katı aday seçilecek ve atama için sözlü sınav uygulanacaktır.

Başvurular Ne Zaman Yapılacak?

Diyanet İşleri Başkanlığı personel alımı başvuruları Aralık ayı başlayıp 2023 Ocak ayına kadar devam edecek. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar aşağıdaki bilgileri kullanabilirler.

Başvuru Tarihleri: 26 Aralık 2022 - 06 Ocak 2023

Başvuru Adresi: sinav.diyanet.gov.tr