İçişleri Bakanlığı sınavsız 300 personel alımı ilanı verdi

Resmi Gazete üzerinden açıklanan karar ile birlikte İçişleri Bakanlığı personel alımı yapmaya başladı. Bakanlık bünyesinde görev almak üzere toplamda 300 kişinin işe alınacağı belirtildi. Sınav şartının olmayacağı açıklandı.

İçişleri Bakanlığı sınavsız 300 personel alımı ilanı verdi

İçişleri Bakanlığı personel alımı ilanı 13 Ocak 2023 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlandı. Başvurular ise 30 Ocak itibari ile alınmaya başlanacak. Sadece 5 gün sürecek olan başvuru süreci için adayların takipte olması gerekiyor.

Resmi Gazete’de İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan ilana göre; Bakanlık bünyesinde bulunan boş kadroların tamamlanması üzere GİH (Genel İdari Hizmetler) sınıfına 33 İl Planlama Uzmanı atanacak. Giriş sınavı sözlü şeklinde olacak ve yazılı sınav yapılmayacak. Sınav sonucuna göre atama işlemleri gerçekleştirilecek.

2022/11/24/personel-8.jpg

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Başvuru Şartları

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. maddesindeki koşulları karşılıyor olmak.

Lisans bölümü ve sadece belirtilen bölümlerden en az birinden mezun olmak. Kabul edilecek bölümler şunlardır. İletişim fakültesi, mimarlık, elektrik – elektronik mühendisliği, makine mühendisliği, inşaat mühendisliği kabul edilecek. Hukuk fakültesi, istatistik, iktisadi ve idari bilimler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler, uluslararası ilişkiler başvurular alınacak. Yerel yönetimler, siyaset bilimi ve kamu yönetimi, ekonometri, maliye, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, ekonomi, iktisat, işletme, hukuk ve kamu yönetimi bölümleri mezunlarının başvuruları geçerli sayılacak.

2021 veya 2022 yıllarında KPSS sınavına girmiş olmak.

KPSS puanının ilgili puan türü üzerinden en az 70 puan olması gerekmektedir.

2022/11/24/personel-7.jpg

İçişleri Bakanlığı Personel Alımı Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Başvurular 30 Ocak 2023 Pazartesi günü itibariyle alınmaya başlayacak. Başvuru süreci 5 gün için geçerli olup 3 Şubat 2023 Cuma günü son bulacak. Başvuru işlemleri elektronik ortamda yapılacak ve sadece İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden gerçekleşecek. 30 Ocak Pazartesi günü Bakanlık sayfasında duyurular bölümünde başvuru ekranı açılacak. Başvurmak isteyen adaylar duyurular bölümünden e-devlet şifresinin kullanımı ile birlikte başvuru işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Öğrenimini yurt dışında tamamlamış olan adaylar, mezuniyet durumu aşamasında sahip oldukları belgeleri sadece ‘.pdf’ ya da ‘.jpeg’ formatları dahilinde ekleyebilecek.