Kültür Bakanlığı personel alımı! 18-35 yaş arasındakiler başvuru yapabilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı personel alımı ilanı ile karşımıza çıktı. Bakanlıktan gelen açıklamaya göre 35 yaşını doldurmamış olan tüm vatandaşlar bu imkandan yararlanabilecek. Başvuru şartları ve ilanın tüm detayları açıklandı.

Kültür Bakanlığı personel alımı! 18-35 yaş arasındakiler başvuru yapabilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı merkez teşkilatında bulunan boş kadroların listesi yayınlandı. Boş kadrolara alınmak üzere ilk etapta 10 devlet personeli alımı gerçekleşeceği duyuruldu. Bakanlık için 2023 yılının ilk personel alımları olmakla birlikte devamının geleceği öngörülmekte.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Personeli Alımı Katılım Koşulları

35 yaşını tamamlamamış olmak.

Belirtilen bölümlerden ve 4 yıllık üniversitelerden mezun olmuş olmak. Kabul edilen bölümler şunlardır.

Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümleri kabul edilmektedir.

İktisat, İşletme, Siyasal Bilgiler, İktisadi ve İdari Bilimler, Turizm İşletmeciliği bölümlerinin başvuruları geçerli olacaktır.

kutuphane.jpg

İnşaat mühendisliği ve Mimarlık bölüm mezunları bu ilana başvurabilmektedir.

2021 veya 2022 yıllarında yapılmış KPSS sınavına katılım sağlamış olmak.

İktisat, İşletme, İktisadi ve İdari Bilimler ve Siyasal Bilgiler için KPSSP28 puan türünden en az 80 puan almış olmak.

İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, Elektrik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ve Turizm İşletmeciliği bölümleri için KPSSP3 puan türünden en az 70 puan almış olmak.

Sözlü sınava 40 kişi çağırılacak. 40 kişi, en yüksek KPSS puanı almış olan adaydan başlayarak geriye doğru sıralanan listeden seçilecektir.

Personel Alımı İlanına Başvuru Tarihleri

16.01.2023 Pazartesi günü başlayan başvuru süreci 31.01.2023 tarihinde sona erecektir. Kültür ve Turizm personel alımı için başvuruda bulunmak isteyen adayların, başvurularını en geç 31 Ocak Çarşamba günü gerçekleştirmiş olmaları gerekmektedir. Başvurular Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sayfası üzerinden ve Kariyer Kapısı üzerinden gerçekleşmektedir. Başvuru için e-Devlet şifresinin kullanılması gerekmektedir.

kutuphane-6.jpg

Kültür ve Turizm Personel Alımı Sözlü Sınavı Hakkında Genel Bilgi

Başvuru yapan adaylardan KPSS puanı en yüksekten başlamak üzere ilk 40 aday sözlü sınava katılım hakkı kazanacaktır. Sözlü sınavda tavan puan 100 olup, bu sınavdan başarı sağlanması için en az 70 puan alınması gerekmektedir. 40 kişiden 10 kişi asil aday ardından en yüksek puan alan 5 kişi ise yedek aday unvanına sahip olacak.