Lise mezunu polis alımı başladı!

Lise mezunu polis alımı gerçekleştiriliyor. YKS puanı ile vatandaşların katılım sağlayabileceği alımlarda PMYO ve Polis Fakültesi için öğrenci alımları yapılacak.

Lise mezunu polis alımı başladı!

Lise mezunu polis alımı yapılacağı hakkında gerekli olan tüm detayların verilmesi ile pek çok aday şartları yerine getirmek için çalışmaktadır. Bu sene 2 defa lise mezunları arasında polis alımları yapılacak. YKS puanı ile yapılması beklenen polis alımı ile ayın zamanda gelecek. Bunların ilki PMYO polis alımı ve ikincisi ise Polis Fakültesi için öğrenci alımı olacaktır.

PMYO Başvurusu Hakkında Bilgiler

PMYO yani Polis Meslek Yüksek Okulu 2 yıllık polis üniversitesi olmaktadır. TYT üzerinde belirlenen puanı alan ve mülakatları tam olarak geçen adaylar burada 2 yıllık bir eğitim görmesinden sonra EGM kapsamında polis memuru olarak görev alacaklar. PMYO tamamlandıktan sonra adaylar 2 yıllık üniversite mezunu polis memuru olacaklar. PMYO başvuru tarihi 2023 yılı Ağustos ayında başlayacak. Tam tarihinde adayların yapacağı başvurular sorasında değerlendirme yapılarak uygun olan adaylar mülakatlara girebilecekler. Başvuru yapan adaylara gerekli bilgiler en kısa sürede yetkililer tarafından verilecektir.

polis-4.jpg

Polis Fakültesi Başvuru Hakkında Bilgiler

Son yıllarda gençlerin çok daha fazla ilgi odağı olan Polis Fakültesi bu yıl kuruldu. Daha önceleri Akademi kapsamında yer alan polis koleji ve fakültesi bulunmaktaydı. Bu halde MSÜ gibi yapıldı ve polis üniversitesi kuruldu. Polis Fakültelerine YKS puanı ile başvuru yapılmaktadır. Üniversitelere giriş sınavına katılacak olan adaylar burada almış oldukları puan ile başvuru yaparak seçim aşamalarına girecekler. Spor, sağlık ve sözlü aşamalardan geçen tüm adaylar polis fakültesine girmeye hak kazanacaklar. Fakültede eğiti tam olarak 5 yıl olacaktır. İlk yıl İngilizce eğitimi verilecek ve diğer yıllarda ise hem üniversite dersleri hem de polislik hakkında eğitimler verilecektir. Böylece 5 yıl sonunda adaylar komiser yardımcısı olarak görev yapma şansına sahip olacaklardır. Polis Fakültesi başvuru tarihi tam olarak 2023 yılı içinde Ağustos ayında yapılacaktır. Hem polis fakültesi hem de PMYO başvurusu yapacak adayların YKS’ye başvuru yapmaları gerekmektedir.