PTT'den İş Arayanlara Müjde! 55 Bin Personel Alımı Yapılacak

PTT, duyurduğu haberle iş arayanları sevindirdi. Personel alımı yapacağını duyuran PTT, 81 ilde 55 bin insana iş fırsatı sunacak.

PTT'den İş Arayanlara Müjde! 55 Bin Personel Alımı Yapılacak

PTT Personel Alımı Ne Zaman Gerçekleşecek?

PTT'nin Türkiye genelinde 55 bin personel alımı gerçekleştireceğine dair açıklamalarından sonra birçok insan işe alım tarihlerini merak etmeye başladı. PTT'den alım tarihine dair resmi bir açıklama henüz gelmedi.

PTT Personel Alım Şartları Nelerdir?

 PTT'de çalışmak isteyen insanlar işe alım şartlarını merak ediyorlar. PTT tarafından güncel şartlar açıklanmasa da genel işe alım şartları şu şekilde biliniyor:

  • 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28. maddesi kapsamına girenler ve PTT'nin yurt dışındaki istihdam edilecek kişiler haricinde Türk vatandaşı olmak aranan şartların başında geliyor.
  • Daha sonrasında ise 18 yaşını doldurmuş olmak ve giriş sınavının yapıldığı yılın Ocak ayının 1. günü itibariyle 36 yaşından küçük olmak.
  • Herhangi bir şekilde kamu haklarından yasaklı olmamak da aranan şartlar arasında yer alıyor.
  • Kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla hapis cezasına veya devlete karşı suç işlemek veya anayasaya karşı gelecek suçlar işlememek gerekiyor. Hırsızlık, rüşvet, dolandırıcılık, güveni kötüye kullanma ve benzeri resmi suç işlememek gerekiyor. Herhangi bir şekilde uyuşturucu imalatı veya satışı konusunda da hüküm giymemiş olmak gerekiyor.
  • PTT resmi kurumlarında çalışmak için herhangi bir akıl hastalığına da sahip olmamak gerekiyor.
  • Farklı kurum ve kuruluşlara karşı sorumluluğun da bulunmaması gerekiyor.
  • PTT tarafından atanacak kişinin, atanacağı pozisyona dair eğitime sahip olması bekleniyor.
  • Herhangi bir şekilde bir sosyal güvenlik kurumundan emekli olmamak da aranan alım şartları arasında bulunuyor.

 Yukarıda genel olarak PTT kurumuna alım yapılacak kişilerin uyması gereken şartlar belirtilmiştir. PTT tarafından yapılacak olan resmi açıklamayla beraber alım şartları güncellenebilir. Başvurularda bulunacak kişilerin bu şartları yerine getirip getirmediğinden emin olması gerekiyor. Şartlara uyum sağlayan kişiler işe başvurabilirler. PTT tarafından yapılacak olan resmi açıklamanın kısa süreler içerisinde açıklanması bekleniyor. Sonrasında başvuru süreci başlayacak.