Yurt dışında çalışma imkanı! Yüksek maaşla en az lise mezunu personel alınacak

Yurt dışında iş arayan vatandaşlar için müjdeli haber geldi! Dışişleri Bakanlığı, Lüksemburg Büyükelçiliği bünyesinde görev almak üzere çok personel alımı gerçekleştiriyor. En az lise mezunu olan vatandaşların başvuru yapabileceği aktarılıyor.

Yurt dışında çalışma imkanı! Yüksek maaşla en az lise mezunu personel alınacak

41 yaşından gün almamış olan en az lise mezunları Lüksemburg Büyükelçiliği Sekreter alımı için iş başvurusunda bulunabiliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sekreter Alımı İlanı Başvuru Şartları

En az lise mezunu olmak.

Adayların sınav yeri olan Lüksemburg’a kendi imkanları ile gitmesi (vize, pasaport ve tüm seyahat işlemlerinin kendileri tarafından karşılanması) gerekmektedir. Başvuruda bulunan adaylar bu şartı kabul etmiş olacaktır.

Sınav tarihi olan 09.02.2023 günü 41 yaşından gün almamış olmak.

Kamu haklarından mahrum olunabilecek bir durum içerisinde olmamak.

6 aydan fazla ağır hapis cezasına çarptırılmamış olmak.

Erkek adayların askerlik görevlerini tamamlamış olmaları gerekmektedir. Muaf olmaları kabul edilebilirken, tecilli olma durumu başvuru şartlarına aykırı sayılacak.

Bilgisayar kullanım bilgisine sahip olmak.

2022/12/22/personel-10.jpg

Lüksemburg Büyükelçiliği Sekreter Alımı Sınavı Şekli, Yeri ve Tarihi

Sınav yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada gerçekleşecek. İlk eleme yazılı sınavı ile yapılırken geriye kalan adaylar ikinci elemeden sözlü sınav ile geçirilecek.

Yazılı sınav tarihi 9 Şubat 2023 Perşembe günü olarak belirlenmiştir. Sınava başlama saati ise 10:00’dır. Sınav yeri Letzebuerg, Lüksemburg’dur.

Yazılı sınavda 4 ayrı aşama olacak. Bunlar:1) 1 saatlik Türkçeden Fransızcaya çeviri, 2) 1 saat Fransızcadan Türkçe diline çeviri, 3) 1 saat Türkçe kompozisyon yeteneği 4) 1 saat sürecek olan Matematik yeteneği.

Yukarıdaki her biri 1 saat sürecek olan elemelerden geriye kalan adaylar sözlü sınava davet edilecek.

Sözlü sınav 16 Şubat 2023 günü gerçekleşecek ve saat 10:00’da başlayacak. Sözlü sınavda ayrıca uygulamalı sınav da yapılacak. Sözlü sınav konuları: Genel Kültür, Türkiye ve Dünya Coğrafyası, Türk İnkılâp Tarihi ve Osmanlı Tarihi’dir. Uygulamalı sınav aşamasında ise sadece bilgisayara (daktilo) sınavı yapılacak.

2022/12/07/personel-9.jpg

Dışişleri Bakanlığı Sekreterlik Başvuru Tarihleri

22 Aralık 2023 tarihi saat 10:00 itibari ile başvurular alınmaya başlandı. 26 Ocak 2023 Perşembe günü saat 23:59’a (Türkiye saatine göre) kadar başvuru alımları sürecek. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar e-Devlet sistemini kullanacaklar. Dış İşleri Bakanlığı – Kariyer Kapısı – Kamu işe alım sekmelerini takip ederek müracaat sayfasına erişim mümkün.